Jak pracuje projektant cz.1

ny-fashion-drawing-meetup-march-2011

Od najmłodszych lat zafascynowana oglądanymi pokazami mody zastawiałam się jak powstaje oglądane przeze mnie dzieło sztuki. Moje pierwsze „projekty” były ubiorami dla wyciętej przez moją mamę sylwetki kobiety z gazety:)

Dziś po kilkunastu latach i spełnieniu marzeń o byciu projektantką  moja praca nad projektem i kolekcją wygląda inaczej.

Powiem Wam, że to długa i żmudna praca  która składa się  kilkunastu etapów:

Zbiór informacji i inspiracji

O! Jakże in­spi­rująco in­spi­rujące pot­ra­fią być inspiracje.

dmo1nx3t-jpg-part

Osoba kreatywna ma oczy szeroko otwarte na wszelkie informacje, obrazy i bodźce, które mogą być siła napędową do nowego pomysłu.

Niestety dobre i oryginalne pomysły nigdy nie przychodzą do mnie kiedy siedzę z ołówkiem nad pustą kartką. Dlatego moja rodzina i znajomi dobrze wiedzą, że w moim domu, torebkach i kieszeniach jest pełno modowych pism (z wydartymi kartkami i lustracjami),  karteczek z zapisanymi lub naszkicowanymi projektami. W moim pokoju znajduje się duża piankowa tablica gdzie cały czas przypinam zdjęcia, szkice i próbki materiałów. Jak mawia mój przyjaciel muzyk w jego głowie ciągle gra nowa muzyka- tak samo w mojej trwa ciągły pokaz mody:)

             Najbardziej uniwersalnym pomocnikiem w zebraniu inspiracji może być:

Zeszyt

 tzw. sketchbook gdzie wklejamy znalezione ciekawe dla nas zdjęcia lub szkicujemy na narysowanych już sylwetkach projekty.

16176893_1294961887230228_144254035_n
To mój fashion sketchbook, który dostałam od mojej szkoły MSKPU- są w nim sylwetki damskie i męskie autorstwa Edyty Filipowicz.

          Moodboard

tzw.tablica inspiracji-ja mam swoją jak wspomniałam wcześniej w formie piankowej tablicy gdzie przypinam wszystko co wymyśle lub mnie zainteresuje. Temat moodboardów i ich zastosowania w projektowaniu jest tak rozległy, że zrobię o nim oddzielny wpis:)

W późniejszej fazie tworzenia projektu lub kolekcji moodboard jaki tworzymy powinien być przemyślany, wyselekcjonowany i zwierać tylko to co w naszej kolekcji jest najważniejsze- to nasz przewodnik dla kolekcji.

fda-wstepna-moodboard-horz
Jeden z moich moodboardów i projekt  na konkurs FDA, temat „Tribute to colors”

 

moodboard-osteczny

Pinterest

To jedno z bardziej przydatnych social media dla artystów. Możemy tam stworzyć, opublikować i wyszukać inspiracje moodboardy i pomysły. To także dobra platforma do prezentacji swoich projektów i marek oraz edukacji!

Pinterest

Pinterest

Tworzenie koncepcji

Jeśli zdecydowaliśmy się na projektowanie kolekcji lub pracujemy nad konkretnym projektem wtedy musimy stworzyć wspomniany wcześniej moodborad lub koncept całej kolekcji/projektu. W tym punkcie na samym początku naszej pracy wytyczną sposobu prezentacji jest to czy to nasza autorska kolekcja czy kolekcja, którą tworzymy dla innej marki lub korporacji.

Moodboard

Niezależnie od powodu zawsze powinniśmy mieć stworzony idealny moodboard, który prowadzi nas przez wszystkie etapy pracy nad projektami- to nasz osobisty asystent, dzięki któremu nie zgubimy się wśród setki pomysłów i pomoże to nam stworzyć spójna kolekcje.Profesjonalne podejście do tworzenia przyda się nam także do portfolio oraz zbuduje nasz profesjonalny obraz w branży. Warto zatem nawet dla indywidualnej klientki stworzyć całą prezentacje kreacji z ładnymi inspiracjami i szkicami-wtedy z pewnością zaufa naszej pracy i łatwo będzie jej sprzedać swój pomysł:)

wilfredo%20rosado%20moodboard

Mój ulubiony sposób tworzenia moodboardu.

Brand Persona

To kolejny ważny element, nie tylko naszej kolekcji ale także marki modowej. To idealny „nosiciel”, czyli osoba dla której projektujemy oraz, nasz idealny klient. Brand Persona może być wyrażona w formie opisowej(cechy osobowości, wiek lub wyobrażenie jej typowego dnia, stylu) lub w formie zdjęć.

brand-person
Brand Persona dla mojej kolekcji dyplomowej Parisienne

Jeśli mamy swoją markę modową bardzo dobrym sposobem wyrażenia brand persony jest także wybór swoich ambasadorek-to realne osoby, które nie tylko promują nasze projekty ale także pomagają odbiorcą identyfikować się z marką.

Beauty

To po moodboardzie i brand personie kolejna nasza wytyczna.

Beauty to zilustrowanie idealnej urody dla naszej kolekcji. Oczywiście dotyczy to projektowania mody, fryzur oraz makijaży. Stworzenie takiej idealnej urody dopełnia styl naszej kolekcji oraz jest wytyczna w pracy z reżyserem naszego pokazu lub twórcą kampanii wizerunkowej.

beauty

Beauty do mojej kolekcji dyplomowej Parisienne

Szkice

Nigdy nie ma ich tyle ile sylwetek w kolekcji….jest ich setka lub tysiące.

Kolejne kreski rodzą nowe pomysły i koncepcje, czasem bywa tak że każdy nowy szkic to kolejna nowa kolekcja:)

Ja do swojej kolekcji dyplomowej dostałam od promotora zadanie na naszkicowanie po 10 szkicy spodni, sukienek, spódnic….a trzeba było wybrać 1 góra 2 ….

Nieraz  naszkicowany model to motyw przewodni w konstrukcji całej naszej kolekcji.

Jednak może być tak, że naszkicowana na początku rzecz a finalne projekty  kolekcji to całkiem inne stylistycznie rzeczy.

W projektowaniu nie ma jednej szkoły szkicu, każdy tworzy tak ja lubi.

Jeśli chodzi o projektowanie mody to mogą to być tradycyjne szkice ołówkiem, szkice z użyciem tylko plam barwnych lub wymuskane projekty w Photoshopie(te oszczędzają nam dużo pracy w następnej fazie:))

2015-12-08-124148

kontur-plus-material

Niektórzy projektanci nie tworzą na początku  szkicu, tylko upinają materiał na  manekinie i dopiero potem rysują/fotografują to co wyszło, potem upinają od nowa i znowu szkicują poszukując idealnej formy.

Projekty finalne/ Ilustracje

To idealne i wymuskane ilustracje naszych dzieł- wyselekcjonowana już  przybliżona  liczba sylwetek w naszej kolekcji. To  kolorowe już rysunki uwzględniające także materiały, kolory  i dodatki do kolekcji.

W dużych markach modowych zajmują się tym ilustratorzy, którzy mogą pracować nad jedną ilustracja nawet tydzień! Ilustracje zazwyczaj powstają już w programach graficznych i przedstawiane są na wystylizowanych sylwetkach.

Warto przyłożyć się do tego etapu ponieważ takie ilustracje to nie tylko cieszące oko obrazki ale także pokazanie otoczeniu naszych umiejętności oraz świetne materiały promujące markę.

rs4
Mój projekt ręczny wykonany kredkami.

alex-2-edit

Projekt ręczny wykonany akwarelami i tuszem.

Mój szkic w technice łączonej -ręczny rysunek i naniesiony wzór w programie graficznym.

kd1

14344356_1126022304152828_8674150842948187834_n

15941155_1245230185565372_713181475884160916_n

Na tym pięknym etapie wizualnym kończę cześć pierwsza wpisu i zapraszam na kolejna gdzie opisze i pokaże kolejne etapy pracy nad projektami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s