Jak pracuje projektant cz.2

bunka-fashion-college-in-tokeyo

W poprzednim wpisie wspomniałam, że praca projektanta nad projektem to długa i żmudna praca a opisanie tego to też nie lada wyzwanie:)

Dlatego też musiałam rozdzielić temat na dwie części.

O pierwszych etapach projektowania przeczytasz

tu

Tak więc jeśli mamy już idealny moodboard, który pomógł zaprojektować spójną kolekcje z pięknymi kolorowymi rysunkami to czas na …

Dobór materiałów

Pewna pula tkanin z jakich powstanie nasza kolekcja powinna być w naszej głowie już podczas przenoszenia projektów na papier lub kolorowania naszych szkiców.

Jednak w projektowaniu bywa rożnie- w moim przypadku nie ma reguły.

Czasem wystarczy, że zobaczę zdjęcie tkaniny i w głowie mam projekt jaki z niej uszyję czasem wymyśle projekt i dopiero potem  szukam do niego tkaniny.

fabric-1914031_960_720

Wybranie odpowiedniego materiału to jeden z najważniejszych elementów naszego produktu, dlatego ważna jest znajomość rynku oraz wiedza z zakresu materiałoznawstwa.

Trzeba wiedzieć jak dany materiał układa się w danej konstrukcji i czy nadaje się do naszego projektu.

Trzeba także dobierać materiały pod względem sezonu naszej kolekcji aby w kolekcji na wiosnę/ lato nie szyć płaszcza z tweedu lub z wełny…:)

Materiał z jakiego uszyjemy nasz projekt będzie też wpływał na cenę i poziom jakościowy zaprojektowanych przez nas rzeczy oraz na całościowy koszt produkcji.

Tak samo będzie z dodatkami- do sukni z drogiego jedwabiu nie wszyjemy suwaka z hurtowni no name lub nie obszyjemy tapicerki w Porsche zwykłym obiciowym materiałem.

Dbanie o szczegóły to właśnie to co powinno odróżniać nasze projekty na rynku.

Konstrukcja

To trudna sztuka dlatego w przemyśle odzieżowym istniej odzielny zawód zajmujący się tym tematem- konstruktor odzieży.

logo-sitam2

Jedak warto znać podstawowe zgadnienia z tej wiedzy będąc projektantem, musimy wiedzieć, że to co narysujemy możma będzie uszyć i nosić bo jak mawiają „papier wszystko przyjmie”.

wykroj

Przyznam się szczerze, że na początku nauki projektowania mody nie cierpiałam konstrukcji … teraz uwielbiam ten etap!

Znajomość zasad konstrukcji i odwaga do uczenia się na błędach daje mi niesamowitą frajdę bo wiem co mogę zrobić z daną forma i jakie korekty nanieść aby dana rzecz wyglądała tak jak ją sobie to wyobrażam.

Dodatkowym plusem znajomości konstrukcji jest też projektowanie dla indywidualnych klientek- każdy ma  inna budowę ciała a konstrukcja i modyfikacja wykroju pomaga dopasować i zamaskować nie wymiarowość sylwetki jak np. wystające pośladki lub ich brak( o tym napisze oddzielny post)

Ważnym elementem na etapie konstrukcji jest też stopniowanie czyli zrobienie konstrukcji naszego modelu w innych rozmiarach.

Odszycie prototypu

To kolejny etap po zrobieniu konstrukcji, który sprawdzi czy nasz projekt jest dobry.

5yb4

Zazwyczaj prototyp odszywa się z tzw. surówki czyli szaro żółtej płóciennej bawełny, ale jeśli mamy wątpliwości co do układania się materiału lub trafności jego doboru do projektu to warto odszyć pierwszy model próbny z materiału który chcemy użyć w projekcie finalnym(lub jego tańszego odpowiednika jeśli to możliwe)

Ja z racji tego, że nie zajmu się projektowaniem mody na wielką skalę projekty dla siebie odszywam oczywiście już tkaniny, którą na ten cel kupiłam.

Jedak czasem zdarza się że wymyśliłam coś czego nie jestem pewna wtedy ja także biorę inny materiał i ćwiczę szycie.

Niektórzy projektanci upinają materiały i fastrygują je na manekinie lub modelce.

Jeśli wybieracie się na studia projektowania też bądźcie przygotowani na takie zadania:)

       Finalne odszywanie kolekcji/Produkcja odzieży

italian-sofas-1583839__340

Etap obligatoryjny bo jeśli zajmujemy się pojedynczymi projektami  to zazwyczaj nasz projekt szyjemy w ilości 1 lub 2 sztuki ale jeśli pracujemy nad dużym projektem lub nie umiemy szyć to odszywaniem naszych ubrań powinna zając się profesjonalna  szwalnia lub zaprzyjaźniona krawcowa. Najlepiej sprawdzona albo przez nas samych -przez zamówienie odszycia prototypu lub polecona przez kogoś na rynku.

Niestety biznes modowy to też trudny rynek i bardzo często na początku naszej kariery możemy się nie raz zawieść i zostać oszukanymi przez podwykonawców.

Sesja zdjęciowa/Pokaz mody

img_6774_edited

Warto tak naprawdę fotografować każdy swój projekt i etap jego powstawania. Nie musimy urządzać drogiej i dużej sesji zdjęciowej- wystarczy zwykły telefon aby sfotografować projekt, etapy jego powstawania lub prezentacje na osobie lub manekinie.

W markach odzieżowych owszem organizowane są kampanie wizerunkowe i sesję zdjęciowe. Tym zajmują się oddzielne działy promocji i PR.

Tak samo z pokazem mody. Jednak jeśli jest to nasza autorska marka wtedy projektant też ma coś do powiedzenia i dużo do zrobienia:)

Ja niestety nie miałam zbyt dużego zaplecza finansowego i organizacyjnego do urządzenia sesji zdjęciowej z prawdziwego zdarzenia dla swojej kolekcji dyplomowej, ale z pomocą kilku życzliwych osób udało się zrobić kilka fajnych zdjęć:)

Kilka prostych zdjęć na białej ścianie:

facebook_1456849339760

img_6780_edited

Jedno stylizowane

img_6786_edited

 

Fajny zakończeniem projektowania, jest także zmontowanie kilku sekundowego filmu, który pokazuje np. jak pracowaliśmy nad kolekcją, jej główne motywy przewodnie lub inspiracje. Taki filmik to świetny materiał do promocji w social mediach.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s